Machen Show 6th July 2019

Judge: Sharon Davies
 

PET SECTION


Pets up to 1 Year (3 entered/3 forward)
1st Rhiwfawr Albert, Miss N Salisbury
2nd Ainsworth Hemingway, R Jones & I Streeter
3rd Ainsworth Bronte, R Jones & I Streeter

Mach1PetK


Pets aged 1 Year & over (11 entered/9 forward)

1st Calderbank Alfie, Mrs C Tough
2nd Penrhiw Caprice, Mr & Mrs Kemp
 3rd Chubbstan Minstrel, Mr & Mrs Kemp

Mach2PetAd



            Best Pet:  Calderbank Alfie, Mrs C Tough
Reserve Best Pet: Rhiwfawr Albert, Miss N Salisbury

Mach3BPetRBPet



JUNIOR HANDLERS


Child Handler 5-10 years (0 entered)

Junior Handler 11-15 years (2 entered/2 forward)
1st Natalie Salisbury
2nd Libby Alvis


Mach4JH


BREED SECTION


Female Kid (13 entered/12 forward)
1st Rushmoor Willow, Mr & Mr Kemp
2nd Rosebank Pebbles, Mr & Mrs Brown
3rd Penrhiw Enfys, J Osborne & J Douglas


Mach5FK


Goatling (14 entered/13 forward)
1st Penrhiw Dolly, J Osborne,
2nd Sunnymount Belle, L Meek
3rdRosebank Champagne, Mr & Mrs Brown


Mach6Gtlg


Adult Female (15 entered/ 10 forward)
1st Penrhiw Artemis, J Osborne & J Douglas
2nd Hilltop Haidee, Mr & Mrs Keates
3rd Penrhiw Anya, J Osborne & J Douglas
 

Mach7AF

 
Veteran Female (6 entered/ 6 forward)
1st Fourlands Fern, J Osborne & J Douglas
2nd Romac Lux, J Osborne & J Douglas
3rd Camborn Fudge, Mrs C Tough


Mach8VF


Male Kid (6 entered/ 4 forward)
1st Penrhiw Eric, J Osborne & J Douglas
2nd Rushmoor Bramble, Mr & Mrs Kemp
3rd Scatter BrookBede, Mr & Mrs Keates


Mach9MK


Buckling (4 entered/ 1 forward)
1st Scatter BrookArden, Mr & Mrs Keates


Mach10Bklg


Adult Male (7 entered/ 4 forward)
1st Richmor Celticsox, Mrs & Mrs Brown
2nd Penrhiw Bentley, J Osborne & J Douglas
3rd Tyn-y-Wern Yogibear2, Mrs B Jones


Mach11AM


Veteran Male (1 entered/ 1 forward)
1st Mountcross Honeysika, J Osborne & J Douglas


Mach12VM


Sire & Progeny (2 entered/ 2 forward)

1st Mountcross Honeysika, J Osborne & J Douglas
2nd Richmor Celticsox, Mrs & Mrs Brown


Dam & Offspring (8 entered/ 7 forward)
1st Penrhiw Anastasia, J Osborne & J Douglas
2nd Scatter BrookBlue, Mr & Mrs Keates
3rd Marshview Samina, Mr & Mrs Brown
 
 

     BEST IN SHOW:  Penrhiw Artemis, J Osborne & J Douglas
RESERVE BEST IN SHOW: Richmor Celticsox, Mr & Mrs Brown


Mach13BISRBIS


Winner of Alan Camfield Memorial Trophy: J Osborne & J Douglas
Winner of Camborn Trophy: Miss N Salisbury & Mrs C Tough 
                                                     (Points were drawn so title to be shared)
              


Mach14ACM  Mach15CT

Mach16OrgStew
            
    

*photographs by JLSmith




     
NEWPGClogo