The Royal Cheshire County Show
Wednesday 19th June 2019

Judge: Mr Ian Wight

JUNIOR HANDLERS

Junior Handler  5-10 yrs (4 entries)
1st Scarlet Hotham
2nd Lily Rose Moore
3rd Elsie Coppock
4th Oliver Coppock

RCheshJH510
Junior Handler 5-10 Years


Junior Handler  11-16 yrs (3 entries)
1st Jessica Hotham
2nd Georgia Ashby
3rd Jedd Hall

RCheshJH1116
Junior Handler 11-16


PET SECTION
 
Pets 8 weeks to 1 yr (1 entry)
1st Dreamers Nancy, Tracey Cater & Paul Hemming


Pets 1 -2 yrs (6 entries)
1st Pencoed Cher, Rebecca Jackson
2nd Pencoed Sonny, Rebecca Jackson
3rd Chawneys Fudge, Janet Hampton
4th Reddawn Honeybear, Dawn Abbott & Dan Hotham 

RCheshPet12
Pets 1-2 yrs


Pets 2 yrs & over (8 entries)
1st Dreamers Aldous, Tracey Cater & Paul Hemming
2nd Alwena Little William, Wendy & Robert Kinsey
3rd Oakton Poe, Joanna Eardley
4th Benters Belle, Samantha Bean

RCheshPet2
Pets 2 yrs & over


BREED SECTION
 
Female Kids  (15 entries, 15 forward)
1st Minimoore Willow, Thomas Moore
2nd Coronation Kylie, Meg Ashby
3rd Minimoore Poppy, Thomas Moore
4th Alwena Cerilys, Wendy & Robert Kinsey

RCheshFK
  Female Kids


            Goatling (15 entries, 11 forward)
 1st Peakmanor Flossy,  Dawn Abbott & Dan Hotham
2nd Alwena Hafina, Wendy & Robert Kinsey
3rd Old Oak Silva Vixen,  Anne Jolleys 
4th Coronation Penny, Meg Ashby

 RCheshGoatl
Goatling
 

Adult Female A
1st Old Oak Cookie, Anne Jolleys
2nd Yvonjean Aprilcharm, Maurice Brown
3rd Alwena Morwenna, Wendy & Robert Kinsey
4th Minimoore Tiger-Lily, Thomas Moore

RCheshAdFemA
Adult Female A


Adult Female B
1st Reddawn Granola, Dawn Abbott & Dan Hotham
 2nd  Birkrigg Doris, Frances Mullin 
3rd Reddawn Gem, Dawn Abbott & Dan Hotham
4th Reddawn Fortune, Dawn Abbott & Dan Hotham

RCheshAdFemBDA
Adult Female B


 Overall Adult Female Winners (23 entries, 19 forward)
1st Reddawn Granola
2nd  Old Oak Cookie
3rd  Birkrigg Doris
4th Yvonjean Aprilcharm

RCheshAdFemFinal
Overall Adult Female Winners


Veteran Female (5 entries, 5 forward)
1st Dreamers Precious, Tracey Cater & Paul Hemming
2nd Dreamers Hebe, Tracey Cater & Paul Hemming
3rd Ryefield Francine, Wendy & Robert Kinsey
4th Dreamers Hattie, Tracey Cater & Paul Hemming

RCheshVetFWK
Veteran Female

  
              Male Kid (12 entries, 10 forward)
1st Old Oak Elmo, Anne Jolleys
2nd   Reddawn Inferno, Dawn Abbott & Dan Hotham
3rd Alwena Sionyn, Wendy & Robert Kinsey
4th Reddawn Ignition, Dawn Abbott & Dan Hotham

RCheshMKid
Male Kid


Buckling (6 entries, 5 forward)
1st Alwena Hywel, Wendy & Robert Kinsey
2nd  Old Oak Milo, Anne Jolleys
3rd Millview Lomax, Samantha Bean
4th Reddawn Hero, Dawn Abbott & Dan Hotham
 
RCheshBuckl
Buckling


           Adult Male  (9 entries, 8 forward)
1st Barhams Mill Billy Joel, Dawn Abbott & Dan Hotham
2nd Romac Luxor, Dawn Abbott & D Hotham
3rd Dreamers Percy, Tracey Cater & Paul Hemming 
4th Alwena Wyndraeth, Wendy & Robert Kinsey

  RCheshAdM
Adult Male
 

Veteran Male  (1 entry, 1 forward)
1st Heatherview Herb, Tracey Cater & Paul Hemming
            
RCheshVetMTC
Veteran Male
  

Sire & Progeny (4 entries)
1st Old Oak Milo, Anne Jolleys
2nd Romac Luxor, Dawn Abbott & Dan Hotham
3rd Heatherview Herb, Tracey Cater & Paul Hemming
4th Alwena Hywel, Wendy & Robert Kinsey

RCheshSP
Sire & Progeny


Dam & Offspring (8 entries)
1st Reddawn Fortune, Dawn Abbott & Dan Hotham
2nd Mountcross Honeymoon, Dawn Abbott & Dan Hotham
3rd Alwena Catrin, Wendy & Robert Kinsey
4th Dreamers Hattie, Tracey Cater & Paul Hemming


BEST PET:                                 DREAMERS ALDOUS

      RESERVE BEST PET:               ALWENA LITTLE WILLIAM

RCheshBPet
Best Pet                             Reserve Best Pet

Best Kid: Old Oak Elmo   Reserve Best Kid: Minimoore Willow

RCheshBKidRBKid
Reserve Best Kid            Best Kid

Best Female: Dreamers Precious  Reserve Best Female: Reddawn Grenola

RCheshBFemRBFemDA
Reserve Best Female                Best Female

Best Male: Heatherview Herb  Reserve Best Male: Alwena Hywel

RCheshBMRBM
Reserve Best Male                Best Male


  BEST IN SHOW:                        DREAMERS PRECIOUS

RESERVE BEST IN SHOW:      HEATHERVIEW HERB

RCheshBISRBIS
Reserve Best In Show                   Best in Show
 

                    The Winners of the Yvonjean Trophy were Dawn Abbott & Dan Hotham. 

                                                                            
RCheshYvonJTr
  Winners of the Yvonjean Trophy



* Photos supplied by Wendy Kinsey and Dawn Abbott and Tracey Cater.

       
NEWPGClogo